Kilyos Aktiviteler ve Gezilecek Yerler (Plajlar, Konaklama)

Kilyos’a geldiğiniz yapabileceğiniz çok sayıda aktivite bulunuyor. Kilyos denildiğinde İstanbulluların aklına öncelikle “plaj” ve “deniz” gelir. Şirin bir sayfiye ve tatil beldesi olan Kilyos plajları, İstanbul’un en büyük ve temiz sahil şeridi olup Kilyos Burnu’ndan Gümüşdere Plajı’na kadar uzanıyor. Kilyos, İstanbul’da özellikle hafta sonu aktiviteleri için en çok tercih edilen beldelerden birisi konumunda.


Kilyos plajları, aynı zamanda deniz sörfü için de çok ideal bir ortam sunuyor. Boğaziçi Üniversite’sinin Kilyos Kampüs Plajı’nda 2004 yılından bu yana her yıl Dünya Kiteboard (Uçurtma) Şampiyonası düzenleniyor.

Uçurtma sörfü (Kiteboard), Gümüşdere plajında Burc Beach‘te yapılabiliyor. Burç Beach’in su sporları merkezinde kiteboard eğitimi alabiliyorsunuz. Burada aynı zamanda ayrıca katamaran, windsurf, bodyboard ve skimboard imkanları da bulunuyor.

Kalabalık plajlara alternatif olarak sakinliği sevenler için ayrıca Kilyos birbirinden güzel koylar ve kumsallara da sahip. İstanbul’da hafta sonu deniz ve plaj keyfini çıkarırken Karadeniz sahilinde olduğunuzu unutmamanızı ve tedbirli davranmanız gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.


Deniz için gerekli kıyafet ve malzemeleri unutmuş olsanız bile Kilyos’un merkezinde bulunan çarşısında her türlü malzemeyi bulabilirsiniz, ayrıca hediyelik eşya satan dükkanları da ziyaret edebilirsiniz.

Kilyos’ta gezilecek yerler arasında ilk akla gelen yer Cenevizliler döneminde yapılan Kilyos Kalesi. Askeri saha içerisinde kalan kale Sultan II. Mahmut zamanında restore edilmiş olup ortasında bir de su sarnıcı bulunuyor.

Kilyos Kale’sinden ayrılıp, köyün eski evlerinin bulunduğu bölgeden sonra Kilyos manzarasının hakim olduğu tepeye ulaştığınızda karşınıza çıkan panoramik manzara sizi büyülecek.

Kilyos’ta az da olsa tarihi eser de bulunuyor. Bunlar arasında üç adet su terazisi, iki adet taş iskelesi, kayıkhane ve koruganlar ilk göze çarpanlar. Ayrıca İstanbul’un fethi anısına 1453 yılında dikildiği rivayet edilen büyük çınar ağacı da görülmeye değer.

Kilyos; otel, beach club, plaj, pansiyon ve restoranları ile İstanbul’da turizme katkıda bulunan ender beldelerden birisi konumunda. Kafeleri, restoranları, çay bahçeleri, yeşil kırları, piknik yerleri ve Kilyos yolu üzerindeki kır lokantaları ile özellikle yaz aylarında yüz binlerce insana hizmet veriyor.


Kış aylarında ise gerek günübirlik, gerek otel konaklamalı bir hafta sonu geçirerek kıyıyı döven hırçın denize karşı sıcak otel odasından içecek bir şeyler yudumlamanın keyfini sürebilirsiniz.

Yine ormanlık yoldaki kır restoranlarında şömine başında et-mangal veya balık keyfi yaşamak da eşsiz bir deneyim.

Kilyos’a ulaşım da çok kolay ve zahmetsiz olup gerek özel aracınızla gerekse toplu taşıma araçlarıyla ulaşım imkanı mümkün.